Dnes tolik oblíbené „chia“ (čteme čia) představují jedlá semínka šalvěje hispánské, rostliny, která se pěstuje v horských oblastech Střední Ameriky. Údajně tato semínka hojně využívali již staří Myaové a Aztékové v Jižní Americe. Malinká černo-šedá semínka pro ně znamenala jeden z nejvýznamnějších zdrojů energie a potravin k doplnění síly. Zatímco my dnes sáhneme po energetickém nebo iontovém nápoji, Aztékové a Mayové měli chia semena! Označení chia prý v mayském jazyce znamenalo sílu.
Významné klady a přínosy chia semínek
Chia jsou bohaté na antioxidanty, vápník, minerály a omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Pomáhají proti únavě i pocitu hladu. Představují vynikající zdroj energie a je vhodné zařadit je do jídelníčku, nejen pokud zrovna chcete shodit kila navíc. Jsou výbornou potravinou pro aktivní sportovce. Jejich konzumace je vhodná i pro diabetiky, vegany či vegetariány. Neobsahují ani žádný lepek, čili mohou být bez obav konzumována i lidmi s bezlepkovou dietou. Chia semínka dále obsahují: hořčík, fosfor, zinek, draslík, železo a další minerály. Jsou bohaté na vitamíny skupiny B, vitamín A, C a E.
- Pomáhají snižovat krevní tlak
- Posilují imunitní systém
- Ulevují od svalových křečí a posilují svalstvo
- Mají také pozitivní účinky na trávicí systém
-
Snižují riziko osteoporózy
-
Působí údajně také jako prevence rakoviny
-
Doplňují energii a potřebné živiny
- Vhodné pro bezlepkovou dietu
Vyzkoušejte si je nasypat do jogurtu. Nemůžete mléko, zkuste sojový jogurt s ovocem a chia semínky. Smoothie je také skvělý doplněk do smoothie. Chia semínka dokáží absorbovat asi 10-12x tolik tekutiny, kolik samy váží. Zalijete-li je vodou či mlékem vytvoří se z nich rosol. Proto je tolik oblíbený tzv. chia puding – není totiž vůbec náročný.
Chia puding
Stačí do sklenice nasypat polévkovou lžící chia semínek, zalít mlékem (vhodné je např. mandlové nebo kokosové). Poté semínka s tekutinou důkladně zamíchat, eventuálně přidat cukr, med nebo skořici podle chuti. Poté už necháte vzniklou směs minimálně hodinku odstát v lednici, uvidíte, že za chvíli se sám od sebe vytvoří „puding“. Poté navrch navrstvíte libovolné ovoce a zasypete například směsí nastrouhaných oříšků, granolou, kokosem nebo opraženými dýňovými semínky.
Věděli jste?
Chia obsahuje 8x více omega-3 mastných kyselin, než maso lososa. Jen 100 g chia semínek ( přibližně 9 lžic ) vyváží až 790 g atlantického lososa, aby jste vyrovnali množství omega 3-mastných kyselin, které mají na tělo antioxidační a protizánětlivé účinky.
Nutriční hodnoty
- Kalorie (kcal) 486
- Tuky 31 g
- Nasycené mastné kyseliny 3,3 g
- Polynenasycené mastné kyseliny 24 g
- Mononenasycené mastné kyseliny 2,3 g
- Trans-nenasycené mastné kyseliny 0,1 g
- Cholesterol 0 mg
- Sodík 16 mg
- Draslík 407 mg
- Sacharidy 42 g
- Vláknina 34 g
- Bílkoviny 17 g
- Vitamín A 54 IU
- Vitamín C 1,6 mg
- Vápník 631 mg
- Železo 7,7 mg
- Vitamín B12 0 µg
- Hořčík 335 mg
Všechny hodnoty jsou uvedeny k množství na 100 g
Výhody chia semínek pro sportovce
- Jsou velmi lehce stravitelné
- dají se konzumovat před i během zvýšené fyzické námahy.
- jsou dlouhotrvajícím zdrojem energie
- pomáhají lépe trávit bílkoviny
- obsahují elektrolyty železa, vápníku a draslíku
Indiánský „Red Bull“ – Chia fresca
Sportujete? Potřebujete výkon a vytrvalost? Vyzkoušejte starověký nápoj pro povzbuzení vytrvalosti od domorodců ze Střední Ameriky a Mexika O tomto nápoji je zmínka ve slavné běžecké knize – Born to run. Je to nápoj osvěžující a zároveň sytý. Působí pomalu a dodá Vám dlouhodobou energii. Co budete potřebovat
- 1 lžíce chia semínek
- 300 ml vody, vhodná je také kokosová voda
- šťáva z 1 citronu nebo limetky
Lehce můžete dosladit agávovým sirupem nebo stévií. Příprava je jednoduchá.
- Semínka nasypte do sklenice vody a promíchejte.
- Přidejte šťávu z citronu ( případně doslaďte ) a znovu promíchejte
Můžete pít ihned nebo můžete nechat odstát. Při odstátí ( cca po 10 minutách ) se chia semínka pokryjí želatinovou vrstvou a nápoj zgelovatí, vznikne skvělý sportovní gel. Dopřávejte si ho denně nebo před během.
Barva chia semínek
Chia semínka mají bílou, tmavě šedou nebo černou barvu. Někdy se v balení objeví také hnědá semínka. Jde o semínka plevelů, které se do balení přimíchala nebo o nedozrálá semínka chia, která ale obsahují méně živin než plně dozrálá.